GELECEĞE YATIRIM

Kuzey Kıbrıs'ta Yatırım

KUZEY KIBRIS'TA MÜLKİYET SATIN ALMA

ŞEFFAF VE GÜVENİLİR OLMASI

Kuzey Kıbrıs'ta mülkiyet satın alma işleminin basit, şeffaf ve güvenilir olması bizler için en önemli unsurlardan biridir.

UCUZ OLMASI

Kuzey Kıbrıs’ta mülkiyet fiyatlarının diğer Avrupa ülkelerinden ve özellikle Güney Kıbrıs’tan %30 daha ucuz olması özellikle yabancı yatırımcılar ve tatil evi arayanlar için öncelikli tercih olarak Kuzey Kıbrıs’ı seçmelerinde büyük rolü olacaktır . Bununla birlikte Kuzey Kıbrıs’ın Euro paritesinden pek fazla etkilenmemesi de emlak sektörünün yeni atılımlara açık olmasını sağlayacak. Ayrıca Kıbrıs’ın jeopolitik konumunun öneminden dolayı da ilerleyen süre zarfında stratejik açıdan en değerli bölge haline geleceğini düşünürsek, yabancı yatırımcı için en önemli tercihlerden biri olarak yerini alacaktır.

Yaşam standartlarının ve hayat pahalılığının diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha cazip olması Kuzey Kıbrıs’a tatil veya yatırım amacıya gelen turistler için önemli tercihlerden biri olarak görülmektedir ve ayrıca ada hayatının sunduğu stresten uzak bir konforlu yaşam ile birlikte huzurlu bir yer ayaranlar için kaçınılmaz bir fırsat haline gelmiştir.

DOĞAYLA İÇ İÇE OLMASI

Karpaz bölgesinde sahile sadece 100m yürüme mesafesinde olan, doğa ile iç içe bir yaşamı merkezini yaratırken, henüz doğal yapısına dokunulmamış çevre bölgeye uygun mimari yapıyı kullandığımız en son teknoloji yapım teknikleri ile koruma altına aldık. Kıbrıs’ın hem Kuzey hem de Güney bölgesinde benzeri olmayan, Akdeniz’in en güzel sahillerine sahip Karpaz bölgesini sahiplenirken, ileride doğal yapının bozulmaması için de gereken bütün önlemleri sağladık. Yakın zaman içinde ambargoların kalkması ile birlikte de Akdeniz bölgesinin en iyi stratejik konumuna sahip olan Kıbrıs, hem ekonomik açıdan güçlenecek hem de turizmin en yoğun trafiğini yaşayan ülkelerden biri haline gelecektir.

Sonuç olarak Kuzey Kıbrıs yılın 345 günü güneşiyle, eşsiz tarihi ve benzersiz sahilleriyle sizlere stresten uzak, iş temposunu geride bırakıp tam anlamıyla size aradığınız dinlenme ortamını yaratabileceğiniz imkanları sunuyor. Dünyanın sayılı güzelliklerden biri olan Altın Kumsal Sahili ve muhteşem doğa alanları ile de ziyaretçiler için en iyi seçimlerden biri haline geliyor.

Kuzey Kıbrıs’ın yabancı ziyaretçiler tarafından tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biri iklimin ideal açık yaşam için uygun bir ortamı sağlaması ve ada halkının mükemmel misafirperverliği ile sizlere stresten uzak, rahat ve konforlu bir yaşamı sağlamalaradır.

KUZEY KIBRIS'TA MÜLKİYET SATIN ALMA

Kuzey Kıbrıs'ta mülkiyet almak isteyen yabancı vatandaşların satın alma işlemleri için tüm prosedürleri yerine getirmesi gerekmektedir. İşlemler ortalama 2 ay arasında tamamlanmaktadır fakat işlemlerin onaylanması aşamasında geçen süre zarfında satın aldığınız mülkiyeti kiralama veya satış işlemlerini geçekleştirebilirsiniz. İzin işlemleri olumlu bir şekilde sonuçlandıktan sonra, satın aldığınız mülkiyet ile ilgili senelik 1 ile 1,50 TL m2 için senelik olarak vergi dairesine harç yatırılması gerekmektedir. Bu tutar senelik olarak adınıza kayıtlı olan her mülkiyet için ödenmesi gerekmektedir.

Yabancı vatandaşların mülkiyet satın alırken ikamet ettikleri ülkeden sabıka kayıdı almak zorundadırlar. Kuzey Kıbrıs’a gelmeden önce polisten alacağınız sabıka kayıdı ile satın alma işlemini hızlandırabilir, zaman kaybetmeden gerekli evrakları temin edebilirsiniz.

MÜLKİYET ALIMI

Yabancı uyruklu kişiler, Kuzey Kıbrıs ‘tan kişi başına 1 ev veya en fazla 1 dönüm büyüklüğünde arazi alma hakkına sahiptirler. Evli çiftler 1 kişi olarak kabul edilir.

KKTC’de 3 çeşit emlak türü vardır. Şöyle ki; TÜRK KOÇANI: 1974 yılı öncesinde Kıbrıslı Türklerin veya yabancı uyruklu şahısların sahip olduğu konut, arazi ve işyerleri için verilen koçan türüdür.

EŞDEĞER KOÇAN: 1974 yılında Güney Kıbrıs ‘taki gayrimenkullerini bırakarak Kuzey Kıbrıs ‘a göç etmek zorunda kalan Kıbrıslı Türklere, KKTC devleti tarafından Rum tarafında bırakmış oldukları gayrimenkuller karşılığında, orada sahip oldukları mülkün eş değerinde olan gayrimenkuller verilmiştir. Eşdeğer gayrimenkullerini alan Kıbrıslı Türkler, Rum kesiminde kalan arazilerinden feragat ettiklerine daire belgeler imzalayarak “Eşdeğer” gayrimenkullerinin koçanlarını KKTC devletinden almışlardır. Eşdeğer Koçanlı gayrimenkuller güvenli olarak değerlendirilir ve her türlü alım / satımı yapılabilmektedir.

TAHSİS KOÇAN: KKTC devleti tarafından savaşta gösterilen başarıya ödül olarak KKTC vatandaşlarına veya 1974 sonrasında Türkiye’den gelen kişilere ülkeye yerleşip hayatlarını sürdürebilmeleri için verilmiş gayrimenkullerin koçanlarıdır. Bu koçanlar, KKTC devleti garantisi altındadır ve sahipleri gayrimenkuller üzerinde tüm mülkiyet hakkına sahiptirler.

MÜLK ALIMINDA VERGİLER

Mülk alım satımında üç madde bulunmaktadır, bunlar aşağıda belirtilmiştir:

  • a)Vergi

  • Alıcı satın aldığı gayrimenkulün “Tapu Devir Harcını” ödemekle yükümlüdür. Tapu Devir Harcı, Tapu devri yapılacağı zaman Kuzey Kıbrıs Tapu Dairesi’ne ödenmektedir. Alıcının ilk gayrimenkulü olması durumunda indirimli olarak satın alınan gayrimenkulün satış fiyatının %3’ü kadar olan devir harcı ödenmektedir. İndirim hakkını daha önce kullanmış olan tüm şahıslar için bu oran %6’dir. İlaveten Katma Değer Vergisi (KDV) ve Stopaj vergisi ödenmektedir . KDV miktarı gayrimenkulün satış değerinin %5’i kadardır. Stopaj Vergisi ise satıcı tarafından Vergi Dairesi’ne ödenir. Kar amacı güden satıcılar (müteahhit) için %4.25 olan bu oran, kar amacı gütmeyen (sahibinden) satıcılar için ise %3,5’tir.

    Sözleşme imzalandıktan sonra Vergi Dairesi’ne şu anki yasaya göre Kontrat Fiyatı üzerinden % 0.005 olan Pul Ücreti kontrat imzalanmasından itibaren 21 gün içerisinde ödenmelidir. Böylece kontrat mali açıdan yasal hale gelmektedir.

  • b)Satın Alma İzni

  • KKTC vatandaşı olmayan kimselerin Kuzey Kıbrıs ‘ta emlak satın alabilmeleri için KKTC Devletinden “Emlak Alım İzni” çıkartmaları gerekmektedir. Bu süreç 3 – 6 ay içerisinde tamamlanmaktadır.

  • c)Temiz Kağıdı

  • Kuzey Kıbrıs’ta mülkiye alımı için gerekli olan evraklardan biri de yabancı uyruklu vatandaşların kendi ülkelerinde hizmet veren polis ofisinden alacakları temiz kağıt belgesini Kuzey Kıbrıs’ta bulunan devlet ofislerinde sunmaları gerekmektedir. Belge ister İngilizce, ister Türkçe de olabilir.

    Tüm satış sözleşmeleri imzalar atıldıktan itibaren 21 gün içerisinde bölge müdürlüğünde kayda geçirilmeli, ve kaydın gerçekleşebilmesi için %0.5 oranında olan pul ücreti ödenmelidir.